Kalendář akcí

Kontakt

ZŠ Příbor, Jičínská 486,

okres Nový Jičín

Jičínská 486

742 58 Příbor

tel:556 722 485

email: kancelar@zsjicinska.cz                                                                          

   

 
 

  

         

Zvonění

Hodina  Čas 
 1. 7.45 - 8.30 
2.  8.40 - 9.25

3. 

9.45 - 10.30  
4.  10.40 - 11.25 
5.  11.35 - 12.20 
6.  12.25 - 13.10 
7.  13.10 - 13.55
8.  14.00 - 14.45  
9.  14.50 - 15.35 

Zapojili jsme se

 

 

 Aktuality

Více informací


21.03.2019 - Příběhy našich sousedů - Paměť národa

Dsc_0321

Dsc_0323

V těchto dnech si připomínáme smutné 80. výročí zániku Československé republiky a její obsazení německou armádou.

Jak to vlastně víme? Jak víme, že se něco před mnoha lety stalo a co se vlastně stalo? Víme to díky práci historiků, lidí, kteří zaznamenávají dějiny.

Jejich práci si na několik měsíců vyzkoušely i žačky osmých ročníků naší školy a s nimi stovky dalších žáků po celé zemi. Ti všichni se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů - Paměť národa, ve kterém žáci zaznamenávají vzpomínky lidí na minulé události.

Děvčata z osmých tříd takové vzpomínky pamětnice nahrála, v rozhlasovém studiu je zpracovala do podoby reportáže, a zaznamenala životopis pamětnice. Výstupy jejich práce byly uloženy a jsou zveřejněny v internetovém archivu Paměti národa.

V pondělí děvčata svoji práci představila na závěrečné veřejné prezentaci v kulturním domě v Příboře.

Práce se jim moc povedla a určitě si za vzornou reprezentaci školy zaslouží poděkování a ocenění. Děkujeme Julii Kolářové, Julii Hývnarové, Anetě Rosmarinové a Nele Simičové z 8.B a Báře Kubošové z 8.A.

Mgr. René Brinda


 21.03.2019 - Hračky a hry v minulosti aneb Jak se tlučou špačci

V pátek 22.2.2019 jsme byli v muzeu. Pan Michalička nám vykládal o hračkách dětí z minulých dob. Ukazoval nám atleta z pouti, lodičku z kůry, bič z provázku a klacku, panenku z dřevěného špalku omotanou v kousku pytle místo peřinky, panenky upletené z trávy, myš ze šišky, hliněné kuličky. Taky jsme viděli, jak se tlučou špačci a jak se hrálo na hřeben. Zkusili jsme si roztočit káču nebo kreslit uhlíkem na kámen. Docela se nám to líbilo, ale naše moderní hračky jsou lepší.

Žáci 2.A a 2.B.  fotografie


14.03.2019 Příběhy našich sousedů

Závěrečnou slavnostní prezentací vyvrcholí v našem městě projekt „Příběhy našich sousedů“. Náplní projektu, který organizuje společnost Post Bellum o.p.s., je dokumentace, zpracování a prezentace osudů pamětníků. Z naší školy se do projektu zapojila skupina žaček osmých tříd. Dívky absolvovaly vzdělávací workshopy a poté si na vlastní kůži vyzkoušely metodu historické práce, když nahrály a zpracovaly vzpomínky pamětnice a ve studiu Rádia Čas v Ostravě natočily o těchto vzpomínkách reportáž. Výsledky své práce prezentují na webu Příběhy našich sousedů a slavnostně je představí, společně s dalšími účastníky projektu, na závěrečné prezentaci, která se uskuteční v pondělí 18. 3. od 16:00 v KD v Příboře. Srdečně zveme.

Mgr. René Brinda


14.03.2019 - Besedy ve školní družině

Věděli jste, že včela má pět očí? My s dětmi v naší družině to víme, protože k nám zavítal na návštěvu pan Liberda, místní včelař i s malým úlem a včelkami. Povídali jsme si o životě včel a zajímavostech o vosách či sršních. Besedovali jsme i s panem Navrátilem, tentokrát o Beskydech a rizicích spojených s pobytem v přírodě. Besedu doprovázely zajímavé fotografie tohoto regionu. Zajímavou přednášku spojenou s názornou ukázkou pro nás přichystala i sestřička paní Přidalová z ordinace dentální hygieny. Děti se dozvěděly, jak správně pečovat o svou pusinku, dostaly odpovědi na své zvídavé otázky, měly možnost si prohlédnout velkou maketu zubů, která všechny děti rozesmála. 

Vychovatelky ŠD.  fotografie


 07.03.20109 - Lyžování se Skisněhulkou

Tak jako každý rok se během února uskutečnilo lyžování s výjezdovou lyžařskou školou do Skiareálu v Palkovicích. Zúčastnilo se 41 žáků od 1. až 5. ročníků. Během týdne se formou her pod vedením instruktorů naučili základům lyžování nebo se zdokonalili v technice.
  Počasí lyžařům přálo, sluníčko svítilo, sněhu na sjezdovce bylo dostatek, jen páteční  závody lyžaři zdolávali mezi kapkami deště. I přes nepřízeň počasí si to lyžaři užili a odměnou jim byla medaile na stupních vítězů.
Mgr.Miriam Reichertová

04.03.2019 - Starověké civilizace - projektový týden 6. ročníků

53039181_2516085718465584_6795085776389406720_o

 

V týdnu před jarními prázdninami si šesťáci udělali pomyslný „výlet“ do starověku. V projektovém týdnu zaměřeném na starověké civilizace měli možnost objevovat třeba svět antiky nebo starověkého Egypta.

Pro některé z nich byla velkou výzvou i práce ve skupinách, ve kterých museli pracovat celý týden a učit se tak vzájemné spolupráci, komunikaci i plánování a rozdělování úkolů.

A co tedy celý ten týden vlastně dělali? Vyráběli amulety a sošky posvátných zvířat, zejména koček. V matematice se zabývali římskými číslicemi, v přírodopisu bájnými zvířaty, ve fyzice vyráběli starověké stroje, v tělocviku stavěli z kvádrů pyramidu na čas, v rámci hodin literatury se pokusili o dramatizaci úryvku z knihy Egypťan Sinuhet. Celý projektový týden pak v pátek uzavřela závěrečná „honba za pokladem“. V této hře měli žáci šanci zúročit vše, co se během projektového týdne naučili, a tak luštili, skládali, sestavovali a jinak si lámali hlavy. Vítězná skupinka z každé třídy obdržela sladkou odměnu, ale největší odměnou, jak doufáme, byl pro velkou většinu žáků samotný zážitek z projektového týdne!

Mgr. Dana Lišková, Mgr. Daniela Grohmannová

Foto Facebook


 22.02.2018 - Příborský masopust

Masoupust2019


 20.02.2019 - Přečtěte si nové číslo Připínáčku


 20.02.2019 - Začínáme s historií

Naše třídy 4. B a 4. A navštívily v úterý 12. února městské muzeum v Příboře. Byli jsme tam, protože se začínáme učit o historii. 
Provázel nás pan Michalička. Povídal nám, co je to historie, proč je pro nás důležitá. Vysvětlil nám, že o historii se dozvídáme z různých starých předmětů, archeologických vykopávek, z písemných památek, např. knih, kronik, ale i deníků. Důležité jsou také pokusy, při kterých vědci zkouší, jak předměty fungují, jak se s nimi pracuje. Povídal nám o nejdůležitějším objevu pro naše předky, a tím byl oheň. Ten sloužil jako obrana před zvířaty, k upečení potravy, k svícení, ohřátí. Oheň byl důležitý i na pozdější objevy, např. výrobu železa. Pan Michalička nám četl z knihy, která byla psaná historickým písmem. Mohli jsme si to taky vyzkoušet. Četl nám i ze starého deníku o tom, jak do Příbora přijel první automobil. 
Na konci besedy jsme se mohli podívat na různé historické předměty, např. křesadla, vázy, nože, sekery, fotoaparát, starý nástroj, který vypadal jako kytara a mnoho dalších.  
Vojtěch Kováč, 4. B. fotografie


17.02.2019 - Školní čtenářský klub 

 Ctenarsky-klub

Od ledna letošního roku na naší škole nově funguje čtenářský klub. Klub navštěvuje třináct dětí z druhého stupně a schází se každou středu po vyučování v útulném a podnětném prostředí školní knihovny. Je určen nejen knihomolům, ale i žákům, kteří si dosud cestu ke čtení nenašli. Vždyť to nejmenší, co mohou žáci udělat pro to, aby se jim ve škole lépe dařilo, je víc číst.

Zajímá Vás, co se děje v takovém čtenářském klubu a jestli tam není nuda? Program každé schůzky je pečlivě připravený, s žáky si povídáme o knihách, žánrech, hrajeme různé hry pro podporu slovní zásoby a rozvíjení fantazie (např. Dixit), tvoříme vlastní texty nebo se zabýváme čtenářskými strategiemi. Základ fungování klubu tvoří tzv. tři pilíře, jejichž dodržování pomáhá probudit v žácích  lásku ke knihám. Patří mezi ně volný přístup ke knihám, dále možnost s někým své čtenářské zážitky sdílet a nakonec čas na samostatné tiché čtení, který tvoří základ klubové práce. Na konci každého klubového setkání mají žáci čas, aby si vybrali knihu „na doma" nebo nějakou zajímavou knihu ostatním sami doporučili. A protože naši školní knihovnu neustále doplňujeme o knižní novinky, je pořád z čeho vybírat a co objevovat.

Mgr. Dana Lišková, vedoucí klubu


17.02.2019 - Hrajete si rádi s čísly? Na Jičínské máme Abaku!

Hrajete-si-radi-s-cisly

Protože i na naší škole máme talentované žáky, jsme rádi, že jsme jednou ze škol, která získala v rámci projektu „Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MSK" společnosti MENSA ČR licenci na počítačovou hru s čísly ABAKU. Abaku je nová výchovně-vzdělávací metoda, která zábavnou formou mění způsob vnímání matematiky a zvládání základních matematických dovedností u žáků. Pedagogové byli proškoleni a postupně začínají tuto metodu zavádět do hodin matematiky. Mladší žáci hrají Abaku ve dvojicích s kostkami na lavici ve třídě, ti zkušenější soupeří na počítači s robotem nebo se spolužákem.

Abaku je početní hra pro jednoho až čtyři hráče. Hru může hrát každý žák ve škole i doma. Pro tyto účely zakoupila škola Abakukostky, Abaku magnum, Abakukarty. Na všech počítačích ve škole i doma se mohou naši žáci přihlásit a hrát. Pomocí vylosovaných číslic a číslic ležících na ploše se vytváří početní operace.  Žáci sčítají, násobí, odečítají, dělí, trénují druhé a třetí mocniny a odmocniny celých čísel. Téměř nekonečný počet kombinací a variant a prozíravé používání bonusových políček vede hráče k přemýšlení. Abaku se tak stává komplexní hrou, kombinující strategii, logiku a výuku v jednom.

Žáci napříč školou se s hrou ABAKU v tomto školním roce seznamují. V plánu pro příští školní rok je zkusit hrát LIGU ABAKU.

Mgr. Jarmila Bjačková, ředitelka školy


 17.02.2019 - Vyhráli jsme v piškvorkách

Piskvorky

Ve čtvrtek 14. února se na příborském gymnáziu bojovalo o první místo v turnaji piškvorek. Zúčastnilo se 12 týmů z okresu. Účastnily se základní školy i gymnázia. Atmosféra byla napjatá, ale pořád přátelská. Družstva byla rozdělena do dvou skupin, přičemž z každé postoupily dva týmy do semifinále. Do finále se dostaly místní týmy ZŠ Jičínská a Gymnázium Příbor. Zde byl zápas velice vyrovnaný, ale nakonec titul získalo družstvo „My" ze ZŠ Jičínské s rozdílem tří bodů.

Vítězný tým tvořili Valérie Malachtová, Radim Juřena a Tomáš Janko z IX.A a Minh Nguyen a Josef Németh z VIII.A.

kapitán družstva Josef Németh


 17.02.2019 - Aktuality ze školní družiny

Aktuality-ze-skolni-druziny  

Po Vánocích se v médiích velice často objevuje shodné téma – zdravý životní styl. Ke zdravému stylu patří také pohyb a to pravidelný. My spolu s dětmi v naší školní družině CHODÍME. Pokud nelze být na zahradě školní družiny, chodíme na vycházky. Využíváme k tomu moderní technologie – hodinky s krokoměrem. Kolik toho ujdeme, si zaznamenáváme do grafu, který visí v šatně na nástěnce. Tak mají rodiče přehled o našich pohybových aktivitách. Také spojujeme příjemné s užitečným. S dětmi jsme vyrobili krmítka pro ptáčky, která jsme umístili do příborských uliček na stromy. Při procházkách kontrolujeme krmítka a doplňujeme ptáčkům semínka. Pravidelnou činností jsou i úterní odpolední cvičení podle příběhu a s prvky jógy pod vedením vychovatelky Lenky. Velkou výhodou pro nás v družině je i přítomnost asistentek pedagoga. Děti tak mohou pracovat v menších skupinkách. Pokud například děti nechtějí s vychovatelkou pracovat na nějakém výrobku, mohou si třeba individuálně zahrát společenskou hru s asistentkou. Asistentky také mnoho času věnují individuální přípravě dětí na školu.  Procvičují s nimi učivo či četbu.

Vychovatelky školní družiny


17.02.2019 - II. světová válka ve školních lavicích

2-svetova-valka

Dokážeme si představit, co je to válka? Jak se v ní vede obyčejným lidem? Co musí prožívat děti, mámy a tátové? A je vůbec skutečná? Články v učebnicích, zažloutlé fotografie a tabulky s čísly nám tyto zkušenosti předávají jen nepřímo - zbavené života a jaksi vybledlé. Proto jsme se rozhodli požádat paní učitelku Sobotíkovou, aby se s námi přišla podělit o své vlastní zážitky a vzpomínky na tuto dobu. Její poutavé vyprávění žáky zcela pohltilo a po dvou hodinách ji jen neochotně propouštěli a srdečně se s ní loučili. Jeden z žáků pronesl stranou ke svému kamarádovi: „Nechápu, jak někdo může říct, že staří lidé jsou nudní...“ V tu chvíli jsem si byl jistý, že beseda měla smysl. 

Každý starý člověk je pokladnicí jedinečných vzpomínek a cenných životních zkušeností, které pokud nejsou sdíleny a zachyceny, jednou nenávratně zmizí. A to by byla nevyčíslitelná škoda… Takže: Ptejme se svých babiček a dědečků na to, jak se jim kdysi žilo. Vždyť, kdo nezná historii, je odsouzen k tomu, ji znovu zopakovat… a válku bychom rozhodně opakovat nechtěli!  

Mgr. Zbyněk Machetanz


17.02.2019 - Beseda s paní kronikářkou aneb Tři granáty v tašce

Beseda-s-pani-konikarkou

Dne 30. ledna 2019 navštívila naši školu kronikářka města, paní Irena Nedomová. Se žáky třídy V.A si povídala o II. světové válce a zejména o tom, jak ji prožili naši občané. K prohlédnutí přinesla také úplně novou městskou kroniku vázanou v kůži, která teprve čeká na svůj první zápis dokumentačním inkoustem. Paní Nedomová své poutavé vyprávění doplnila několika fotografiemi a skutečnými příběhy, z nichž děti nejvíce zaujal příběh o dívce, která měla za úkol donést tašku s neznámým obsahem k sousedům. I přes výslovný zákaz nakonec neodolala a nahlédla do ní. Poté, co zjistila, že jsou v ní granáty, vymyslela plán, jak je zamaskovat před domovní prohlídkou. Popadla husu sedící na vejcích a pod ní výbušniny skryla. Husa s housaty i celá rodina nakonec vše šťastně přečkali.

Popis tehdejšího života žáky velice zaujal a díky němu si také většina z nich uvědomila, jaké máme štěstí, že žijeme v této době. Když se vyprávění paní Nedomové blížilo ke konci, všichni byli užaslí a zároveň smutní, že už to končí. Děkujeme a těšíme se na další setkání! 

Marie Küferová, žákyně V.A


10.02.2019 - ANGLICKÝ SCRABBLE

20190129_112309

Dne 29.1.  jsme navštívili Masarykovo gymnázium v Příboře, kvůli soutěži v anglickém Scrabble, kde jsme museli přijít s velkou slovní zásobou a sebevědomím. Oba dva jsme se přihlásili dobrovolně, protože nás anglický Scrabble a anglický jazyk hodně baví a chtěli jsme si zkusit zasoutěžit o skvělé ceny a získat novou zkušenost do života. Byla tři kola po 40 minutách a každý měl cca 1 minutu na svůj tah. O přestávce jsme se mohli najíst a napít připraveného jídla a pití a nabrat síly do dalšího kola. Zúčastnilo se asi přes 40 dětí z Moravskoslezského kraje ze základních škol z druhého stupně, ze středních škol a gymplů. Neskončili jsme ani na prvním ani na posledním místě a to jsme tam byli nejmladší. Výherci dostali sadu hry Scrabble, ocenění a diplom. Moc se nám to líbilo, chtěli bychom jít i příští rok.

Tomáš Světlík a Tereza Malcharová   VII.A 

Fotky


24.01.2019 - Lyžování se Skisněhulkou

Snehulka

Zdravíme všechny přátelé lyžování!

V termínu od  18. 2. – 22. 2. 2019 se uskuteční „ Lyžování se Skisněhulkou z.s.“ Jedná se týdenní výjezdovou  lyžařskou školu do Skiareálu v Palkovicích případně Tošovicích. Tato škola je určena pro úplné začátečníky, středně pokročilé i pokročilé lyžaře. Děti se pod vedením instruktorů naučí základy lyžování nebo se zdokonalí v technice.

Na závěr jsou pro děti připraveny závody a soutěže se sladkou odměnou.


 23.01.2019 - Průzkum rodičovské veřejnosti

Dotaznik

 

Dotazník pro rodiče


23.01.2019 - Aktuality ze školní družiny

Po Vánocích se v médiích velice často objevuje jedno stejné téma – zdravý životní styl. Ke zdravému stylu patří také pohyb a to pravidelný. My spolu s dětmi v naší školní družině CHODÍME. Pokud nelze být na zahradě školní družiny, chodíme na vycházky. Využíváme k tomu moderní technologie – hodinky s krokoměrem. Kolik toho ujdeme, si zaznamenáváme do grafu, který visí v šatně na nástěnce. Tak mají rodiče přehled o našich pohybových aktivitách. Také spojujeme příjemné s užitečným. S dětmi jsme vyrobili krmítka pro ptáčky, která jsme umístili do příborských uliček na stromy. Při procházkách kontrolujeme krmítka a doplňujeme ptáčkům semínka. Pravidelnou činností jsou i úterní odpolední cvičení podle příběhu s prvky jógy pod vedením vychovatelky Lenky. Velkou výhodou pro nás v družině je i přítomnost asistentek pedagoga. Děti tak mohou pracovat v menších skupinkách. Pokud například děti nechtějí s vychovatelkou pracovat na nějakém výrobku, mohou si třeba individuálně zahrát společenské hry s asistentkou. Asistentky také mnoho času věnují individuální přípravě dětí na školu.  Procvičují s nimi učivo či četbu.

Vychovatelky školní družiny    fotografie


12.01.2019 - Možnost testování IQ pro předškolní a školní děti

Testovani_iq_2


 07.01.2019 - Lyžařský a snowboardový kurz - pozdrav z ledového království

Img_1425

Jako již tradičně se žáci 6.-9- ročníků účastní lyžařského a snowboardového kurzu ve Velkých Karlovicích. První den nás na sjezdovkách přivítalo dokonalé počasí s modrou oblohou a sluníčkem. Možná i díky tomu byly děti nabity pozitivní energií, která se projevila v jejich snažení při prvních obloučcích, ať už na lyžích nebo snowboardu. A i když někdy skončila snaha nějakým tím pádem, všichni odjížděli na chatu s dobrou náladou, kterou podpořila i chutná večeře. Budeme doufat, že i zbývající dny se vydaří tak jako ten první a že se nám i nadále budou vyhýbat zranění. Sportu zdar a lyžováni a snowboardingu zvláště!

Foto Facebook


 

  Starší články naleznete v Archivu.